Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Wykonanie swing-tipa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Dwudziestocentymetrowy zazwyczaj swing tip wykonany z włókna węglowego lub szklanego opatrzony przelotką końcową. Jego ciężar napina żyłkę w taki sposób, by opór był przez rybę ledwo wyczuwalny - jak go wykonać samodzielnie?
Warsztat wędkarski

Jakkolwiek zwałoby się tę metodę, to w ciągu ostatnich kilku lat - podobnie jak "drgająca szczytówka" - zrobiła ona na Zachodzie prawdziwą furorę. W wolno płynących lub stojących wodach kanałów żeglugowych oraz w płytkich zbiornikach zaporowych, a także w stawach i w płytkich, zalewiskowych jeziorach we Francji, Niemczech, krajach Beneluksu metoda kołyszącej się szczytówki okazała się nadzwyczaj skuteczna.

Dwudziestocentymetrowy zazwyczaj swing tip wykonany z włókna węglowego lub szklanego, pomalowany jest odblaskową farbką, opatrzony przelotką końcową. Jego ciężar napina żyłkę w taki sposób, by opór był przez rybę ledwo wyczuwalny.

W Polsce technika te niemal się nie przyjęła. Sprzedano niewiele wędzisk specjalistycznych, tylko "wczesne" kije do drgającej szczytówki posiadały dodatkowo swing-tip. Szkoda, bowiem na płytkich zbiornikach teczhnika ta jest lepsza od "pikerów", bowiem ST nie sprawia dynamicznego, sprężynującego oporu. Można swing-tipem łowić nawet ostrożne liny i słabo żerujące karpie.

Dodatkowy, łamany tip wykonać można we własnym zakresie. Wystarczy zrobić kilkucentymetrową wstawkę (A) przygotować wskaźnik (C), zaopatrzyć go w przelotkę kończową (E), pomalować końcówkę farbką fluo (D). Łącznik wykonać można ze zwyczajnego rowerowego wentyla lub - co polecam osobiście - z gęsto plecionego sznurowadła z eleganckich pantofli. Wentylek wystarczy nawlec, sznurówke trzeba potraktować owijką w punktach oznaczonych literką F. Naprawa uszkodzonego łącznika polega po prostu na jego wymianie.

swingtip

Roboty jest na trzy kwadranse. Sama technika połowu niczym nie różni się od DS, choć są pewne różnice. Można się jednak "swingtipowania" nauczyć w ciągu kilku godzin. Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.