Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Pływający woblerek tuż nad dnem Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Jak zrobić woblerek pływający tuż nad dnem. Jak zmontować zestaw, jak prowadzić, czyli o zabójczej broni na okonie.
Fortele

Są sytuacje, że okonie i sandacze za nic w świecie nie chcą dać się sprowokować przez zawadzającą o dno gumkę czy woblera ryjącego w mule.

Cóż, bywa tak, ze drapieżniki żerują ponad pół metra nad dnem i nie zwracają uwagi na wabiki podążające niżej. Co prawda w Polsce trudno kupić poppery, czy pływające główki jigowe. Ale ich wykonanie jest bardzo proste - wystarczy węgorzowy czy muchowy hak z uszkiem, miękkie drewno i papier ścierny oraz odrobina distalu, czy innego kleju chemoutwardzalego, aby wabik taki wykonać samodzielnie.

Podłużny rowek wycięty brzeszczotem piły do metalu, wklejenie haka według rysunku, ewentualne pokolorowanie przynęty i gotowe. Zestaw może być obciążany - tak jak to jest na szkicu - przy pomocy "kijanki" do zestawów karpiowych, ale zwyczajna ołowiana gruszeczka lub pałeczka tyrolska spiszą się równie dobrze.

Na liczbę brań może znakomicie wpłynąć nawleczenie na hak kawałka czerwonego robaka, dendrobeny, rosówki... Może to też być kawałek rybiej skórki, filecik, pijawka.

Warto spróbować. To tylko kilka pociągnięć nożem, szmerglem, pędzelkiem. A niekiedy ten sposób prezentacji przynęty może okazać się istną rewelacją. 

Nad dnem

Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.