Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Dekalog wędkarski z Anglii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
10 wędkarskich przykazań znad angielskiej rzeki - w przeciwieństwie do przedwojennego dekalogu autorstwa Olszewskiego, nie ma tam wielkich słów i sentymentalnych sformułowań, są za to wspaniałe rady praktyczne pomagające wędkować i pięknie żyć z wędkowaniem. Wędkarska publicystyka

Pamiętam wizytę w jednej z angielskich szkółek wędkowania. Uczono tam - na tygodniowych i dwutygodniowych obozach - muszkarstwa, karpiarstwa, matchówki i spinningu. Na tablicy w każdym domku wisiał "dekalog" dla wędkarza. Postarałem się odtworzyć go z pamięci...

1. Nastaw się wyłącznie na jedną metodę połowu przez dłuższy czas. Pozwoli to na praktyczne wypróbowanie różnych rozwiązań. Będziesz mógł uzupełnić, skompletować sprzęt, a szczególnie akcesoria, które pozwolą stosować różne techniki i warianty łowienia. Będziesz mógł dociekać, dlaczego wędkarska eskapada zakończyła się powrotem o kiju i na następny raz zastosować alternatywne rozwiązania.

2. Bądź cierpliwy. Nie przeklinaj swojej decyzji o wyborze metody. Po prostu łów tak, jak postanowiłeś. Na inne techniki przyjdzie czas, kiedy o swojej będziesz wiedział wystarczająco wiele, by móc dawać rady innym.

3. Wykorzystaj każdą dogodną chwilę, aby iść na ryby. Weź pod uwagę potrzeby swojego otoczenia, ale umiej bronić swojego prawa do uprawiania własnej pasji. W przeciwnym wypadku w Twoim otoczeniu będzie mnóstwo nieszczęśliwych osób, z Tobą przede wszystkim.

4. Uwierz w doświadczenie i rady wędkarzy bardziej zaawansowanych od Ciebie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wiesz lepiej, że masz doświadczenie, które pozwala Ci więcej złowić, pomyśl, spróbuj i wybierz własną drogę. Tak będzie szybciej.

5. Nawet, jeśli Ci bierze jak nigdy, powściągnij się i w takiej sytuacji spróbuj innych rozwiązań. To najlepsza szansa na sprawdzenie swoich i cudzych przemyśleń. Takie momenty nie są częste nad wodą, wykorzystaj je więc, by móc lepiej łowić w gorszych okolicznościach. Nie łów wówczas ryb - łów wiedzę, która Ci się przyda kiedy ryby nie będą brać.

6. Nie daj się namówić na inną technikę, nawet jeśli jedziesz z kolegami znajacymi wodę i mającymi sukcesy, posługuj się swoimi wędkami, sprzętem i metodą, którą wybrałeś.

7. Nawet jeśli podejrzałeś skuteczny sposób na łowienie, nie przezbrajaj wędek natychmiast. Skonfrontuj to ze swoją wiedzą, z zawartością pudełek i spróbuj dojść do tego, czemu jemu bierze, a dlaczego Ty nie masz efektów.

8. Mimo cierpliwości i uporu w preferowaniu ulubionej metody, nie uważaj jej za najlepszą na świecie. Tak bowiem nie jest. Niekiedy jakiś element zaczerpnięty z innych technik łowienia może odmienić całe Twoje wędkarskie życie.

9. Nie musisz mieć sprzętu z górnej półki - cała tajemnica sukcesów w wędkarstwie tkwi w Twojej głowie, w tym, co się dzieje pod wodą i w najlepszym, na jakie Cię stać, oprzyrządowaniu Twojej wędki. Nie cena zestawu się liczy, ale wielość rozwiązań, które potrafisz dzięki niemu zastosować.

10. Pomagaj innym, którzy łowią Twoją metodą. Jeśli będziesz dawał to, co wiesz, odwdzięczy Ci się nie tylko kolega po kiju, ale przede wszystkim woda - nic bowiem nie uczy tak, jak uczenie innych. Koniec tekstu!

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.