Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Jezioro Narty (Świętajno) Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Z "Przewodnika dla wędkarzy": Narty są jeziorem sielawowym, o bardzo zróżnicowanym dnie, z licznymi głęboczkami oraz kilkoma bardzo lubianymi przez wędkarzy podwodnymi górkami, na których żywczarze łowią piękne szczupaki toniowe oraz okonie. Łowiska

Brzeg od strony południowej jest urozmaicony z wyraźnymi cyplami i zatoczkami. W północno-wschodniej części jest bardzo stromy uskok dna. To stanowisko, na którym łowi się spod lodu przepiękne sieje. Wędrówka brzegiem jeziora (linia brzegowa liczy 6,5 km) wymaga pokonania około 8 km drogami i dróżkami, głównie przez lasy mieszane. Na północnym brzegu trzeba ominąć nieprzyjemne mokradła.

Przewodnik dla wędkarzyWedług operatów, gatunkami przeważającymi są sieja i sielawa, szczupak, okoń, leszcz, płoć i lin, sporo jest krąpia. Sporadycznie łowi się węgorza oraz karpia, który przedostaje się na Narty przesmykiem od Jeziora Brajnickiego.

Leszcze łowi się głównie na szerokich blatach w północno-zachodniej części jeziora, oraz w okolicach największej podwodnej górki, niemal na środku akwenu. Najdorodniejsze płocie występują na granicy wąskiego pasa trzcin przy północno-zachodnim brzegu, a także w pobliżu półwyspów przy wsi Narty.

Wzdłuż brzegów jeziora nie ma zbyt wiele roślinności wynurzonej, pas trzcin jest niemal wszędzie wąski, wyjątkiem są pasma sitowia i trzciny pospolitej na południowym brzegu. W strefie litoralu występują gęste zarośla, głównie moczarki i ramienice.

Jezioro Narty zadowoli łowców drapieżników (łowiących głównie na żywca) oraz ambitnych spinningistów polujących przede wszystkim na okonie. Łowcy białej ryby mogą nastawić się na leszcza dużą płoć, choć ich zlokalizowanie i zanęcenie nie jest proste. Przy wsi Narty warto zapolować na liny, które dorastają tu do pięknych rozmiarów.

Brajnickie i Narty

Gospodarzem wód jest Zakład Rybacki Szczytno PZW.
 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.