Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Parsęta przed Karlinem Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Z "Przewodnika dla wędkarzy": Parsęta jest najmniej zretencjonowaną rzeką słynnej pomorskiej korony trociowej. Łowisko nie jest łatwe z racji gwałtownych przyborów, wylań na łąki, a latem z powodu niskich stanów i trudno dostępnych stanowisk, w których ukrywają się ryby. Łowiska

Największą popularnością wśród łowców troci cieszą się odcinki bliżej morza, poniżej Wrzosowa, gdzie dociera najwięcej przedstawicieli tego gatunku, a także łososi. Opiszemy tu jednak fragment od Rościna do Karlina – z kilku przyczyn. Po pierwsze, Parsęta przypomina tutaj dużą rzekę pstrągową, z rozlicznymi zakrętami, dołkami, wrzynkami w brzeg i niezliczonymi podwodnymi przeszkodami, wśród których znajdują schronienie zarówno schodzące kelty, jak i wstępujące w górę rzeki srebrniaki. Na odcinku tym jest także wiele stałych stanowisk pstrąga potokowego.

Przewodnik dla wędkarzyNajwiększą popularnością wśród łowców troci cieszą się odcinki bliżej morza, poniżej Wrzosowa, gdzie dociera najwięcej przedstawicieli tego gatunku, a także łososi. Opiszemy tu jednak fragment od Rościna do Karlina – z kilku przyczyn. Po pierwsze, Parsęta przypomina tutaj dużą rzekę pstrągową, z rozlicznymi zakrętami, dołkami, wrzynkami w brzeg i niezliczonymi podwodnymi przeszkodami, wśród których znajdują schronienie zarówno schodzące kelty, jak i wstępujące w górę rzeki srebrniaki. Na odcinku tym jest także wiele stałych stanowisk pstrąga potokowego.

Przed rościńskim spiętrzeniem nierzadkie są też spotkania z tzw. morskim tęczakiem – mimo iż jest to obcy gatunek, to utuczony w Bałtyku i gnany instynktem w górę rzeki, walczy wprost niesamowicie. Wyskoki, murowania, młynki, raptowne zmiany kierunku, koziołki, stawanie na ogonie – wszystko to powoduje, że hol zdziczałego tęczaka jest przeżyciem niezapomnianym i niewiele wędkarskich przygód może się z nim równać.

Kolejną zaletą Parsęty między Rościnem a Karlinem jest to, że na prostkach, które także wysłane są podwodnymi przeszkodami – zwalonymi pniakami, kamieniami, głazami, rafkami z otoczaków – chętnie się ustawiają i widowiskowo żerują stadka lipieni. Gorąco polecam ten odcinek, który jeśli tylko stan wody utrzymuje się na jednakowym poziomie i rzeka się sklaruje, może być dla ruchliwego i ciekawskiego wędkarza niesamowitym obiektem obserwacji. Nie wyobrażam sobie, by nad rzekę o górskim charakterze wybrać się bez okularów polaryzacyjnych, tracąc możliwość obserwacji tego, co dzieje się pod powierzchnią, a na omawianym odcinku obserwacja taka jest koniecznością. Zbyt dużo jest zawad na dnie i na ślepo traci się mnóstwo przynęty. Podglądanie podwodnej rzeczywistości to także – a dla świadomego spinningisty i muszkarza przede wszystkim – możliwość prowadzenia przynęty w taki sposób, by nad potencjalnymi stanowiskami ryb w nurtowych cieniach pojawiała się nagle, pracowała atrakcyjnie.

Wiadomo, że troć i łosoś nie zawsze uderzają w wabiki przy pierwszym przeprowadzeniu. Okulary polaryzacyjne pozwalają na powtórzenie rzutu i kilkakrotne spenetrowanie dobrze rokującego stanowiska. W miejscu, które opisuję, taki styl łowienia daje wędkarzowi o wiele większe szanse niż wykonywanie poprzecznych rzutów na chybił trafił.

Jeszcze jedna rzecz przemawia na korzyść tego łowiska: 12-kilometrowy odcinek można obejść w jeden dzień – także zimą, na początku sezonu trociowego. Wędkarze z centralnej Polski, wyjeżdżając na Pomorze, planują z reguły dwa dni łowienia. Mój sposób na odcinek Rościno–Karlino jest następujący: sobota – dość pośpieszne zejście z Rościna do Karlina, nocleg w Karlinie; niedziela – cały boży dzień w drodze w górę rzeki. Możliwe są zmiany brzegu, z którego się łowi, ponieważ na tym odcinku są trzy mosty oraz kilka kładek. Jest także kilka brodów, które umożliwiają przeprawę nawet przy średnio wysokim stanie wód.

Parsęta

Ten 12-kilometrowy fragment rzeki jest łowiskiem całorocznym – co prawda od stycznia do marca poluje się tu najczęściej ze spinningiem na schodzące z tarlisk trocie, z kolei od końca maja marzy o spotkaniu wstępujących srebrniaków łososia i troci, ale można też nastawić się na pstrągi, a od końca września do nocy sylwestrowej (zakaz spinningowania) uganiać się z muchówką za lipieniami. Co roku pada tu kilka kilogramowych kardynałów, a lipienie 70-dekagramowe należą do standardu. Podczas polowania na pstrągi i lipienie może się trafić kleń – jest kilka zatoczek i dołków zamieszkanych przez stadka tych ryb. Możliwe jest także złowienie jazia oraz szczupaka.

Parsęta jest wodą górską podlegającą Zarządowi Okręgu PZW w Koszalinie.
 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.