Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
14. Kurs * Lipieniowy wachalarz Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Dzisiaj znów wybierzemy się nad wodę. I to na lipienie, nawet jeśli nie ma ich w Waszej treningowej rzeczce... Dziś bez rysunku, będzie samo trucie. Muszkarstwo

Doniesienia, jakie mam z Pogórza - osobliwie z górnego Sanu i z Dunajca - a także pomorskie przecieki, świadczą o tym, iż podczas ocieplenia lipienie zaczęły bardzo ładnie zbierać muchy. Nad wodą pojawiło się wiele owadów - i to w dużej masie, jako że chłodny i deszczowy wrzesień nie sprzyjał przeobrażeniom.

Dlaczego zachęcam muszkarza trenującego np. nad Wkrą do "zapolowania" na lipienie? Ano, z dwóch przyczyn - po pierwsze dlatego, że rybę tę niekiedy nawet do listopada można łowić na suche muszki, po drugie przez to, że nie jest to typowa ryba stanowiskowa, chroniąca się pojedynczo w dołkach, cofkach, zawirowaniach. To mieszkaniec siedlisk, nad którymi toczy się równomierny nurt powierzchniowy, ryba towarzyska, przebywająca w liczących kilkanaście osobników stadkach. Bytuje w podobnych siedliskach jak na przykład jelce i mniejsze klonki, więc nizinne polowanie na "niby-lipienie", niekoniecznie musi skończyć się doświadczeniami czysto teoretycznymi.

Równomierny uciąg powierzchniowy jest handicapem dla początkującego muszkarza. Sznur podczas prezentacji przynęty - to piękna i adekwatna nazwa, warta zapożyczenia przez inne techniki wędkowania - nie będzie konieczne nadrzucanie sznura, zaś ułatwione będzie obrzucenie łowiska i precyzyjne poprowadzenie muszki.

Warto poszukać miejsc, które dobrze rokują połowom lipieni i "lipieni". To skraje - obumierających teraz - ciągnących się wzdłuż nurtu kęp roślinności, najlepiej szersze rynny, koniecznie o twardym, żwirowym wysłaniu i - byłoby fantastycznie - muldowatym ukształtowaniu.

Niezłe też mogą być podobne rynny ciągnące się wzdłuż iłowych płyt, kamienistych rafek, bardzo stromych uskoków dla lub wysokiej burty - w tym ostatnim przypadku lepiej łowić od strony śródrzecza.

Tak, jak robiliśmy to podczas poprzedniego treningu nad wodą, warto przed rozpoczęciem łowienia bardzo świadomie, z poważnym namysłem wybrać stanowisko, które pozwoli na jak najdokładniejsze spenetrowanie stanowiska, to znaczy spławienie muszki delikatnie położonej na wodzie kilkoma torami - zarówno podczas rzutów pod prąd, w poprzek nurtu i z prądem. I znowu nasze polowanie na "lipienie" ułatwi życie - muszki, z których się korzysta o tej porze roku, są drobne, nieledwie "komarowate". Ja najczęściej korzystam z palmerów, kaczych dupek, czyli muszek wiązanych z piór kuprowych kaszki [CDC] lub z miniaturowych chruścików z porządną jeżynką - zależy co lata nad wodą i co spływa rzeką. Maleństwa nie pozwalają na długie rzuty, bo na 10 metrze już ich nie widać na sfalowanej wodzie. pozwala to i na precyzyjne rzuty i równie staranne prowadzenie i kontrolowanie spływu.

Staram się ustawić w taki sposób, aby móc obłowić strefę potencjalnego występowania "lipieni" wachlarzem - powiedzmy co 22,5 stopnia lub, żeby zanadto nie chlapać - do 45 stopni...

Nie będę tu teoretyzował - to po prostu trzeba przećwiczyć samodzielnie, a i to niejeden raz...

A w następnym odcinku - o haczykach muchowych i jeszcze o muchach. Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.