Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
9. Kurs * Kontrola sznura Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Druga eskapada nad wodę też jeszcze nie jest wyprawą na ryby. Jest dla zrozumienia. Wiesz już, jak zachowuje się sznur na wodzie i co może zrobić z muszką. Muszkarstwo

Dziś nie wybieraj wygodnego miejsca. Po prostu idź. Wzuj wodery, oblecz spodniobuty. I trochę poteoretyzuj. Szukaj miejsc na klenia, na pstrąga, na lipienia, na jelca - choćby w twojej treningowej rzece ich nigdy nie było.

Popatrz, pod drugim brzegiem jest zakole, powolniejszy nurt nad dołkiem. Tam powinna stać ryba. I co, poślesz tam muszkę, położysz ją na wodzie? A może najpierw przypatrzysz się wodzie - jak rozkłada się nurt i jak najlepiej stanąć, aby tak podać sznur na rzece, by muszka przepłynęła bez smużenia i bez nadrzucania jak najdłuższy odcinek. Masz okazję sprawdzić, jak to jest dokładanie z tym miejscem - stań naprzeciw tej miejscówki i połóż muszką na wodzie. Zobacz, co się dzieje ze sznurem, jak szybko się wybrzusza w dół rzeki i jak szybko zaczyna ciągnąć za sobą muszkę.

Teraz stań powyżej - i podaj muszkę skosem do dołu. Wyciągnij trochę sznura z kołowrotka, natychmiast, i unieś szczytówkę ku górze. Teraz możesz muszce pozwolić spływać bez smużenia dłuższą drogą - oddajesz sznur, opuszczasz kij - muszka płynie naturalnie. Kiedy zaczyna bruździć, poderwij sznur i osusz muchę. Powtórz ćwiczenie.

A teraz zejdź poniżej - i znów połóż muchę i sznur na wodzie. Staraj się utrzymać kontakt z przynętą. Wybieraj linkę przez palec wskazujący ręki trzymającej wędkę. Dziś nie będziesz zacinał, ale jutro już być może tak. Przyciśniesz palcem sznur i wsadzisz rybie hak w nos.

Kontrola sznura

Porównaj odcinki, które muszka pokonała bez smużenia i bez nadrzucania. Przypatrz się raz jeszcze wodzie, nierównomiernościom nurtu, zapamiętaj, przywołaj w pamięci zachowanie sznura. Przejdź w inne miejsce, znajdź potencjalne rybie stanowisko. I postaraj się od razu wybrać właściwy wariant rzutu. Sprawdź potem, czy wybrałeś właściwie.

Idź dalej wzdłuż brzegu, znajdź miejsce, w którym możesz spokojnie brodzić. Wejdź do wody. Ustaw się pod prąd, podaj muchę i potrenuj wybieranie sznura w taki sposób, by zapewnić sobie kontakt z przynętą umożliwiający natychmiastowe zacięcie i aby nie pociągnąć niepotrzebnie muchy w swoim kierunku. Susz teraz muchę, za każdym międzywymachem wydłużając linkę. Znów połóż muszkę na wodzie. I rób to dotąd, aż wybieranie luzu stanie się odruchem.

Odwróć się o 180 stopni. Wypuść trochę sznura z kołowrotka, przytrzymaj palcem wskazującym ręki trzymającej wędkę i wykonaj krótki rzut, szczytówka do góry, sznur w wolnej ręce. Wypuszczaj powoli - najlepiej przez ten palec wskazujący, to gwarant szybkiego zacięcia. Wypuść muchę, ile się da bez brużdżenia lustra wody.

I znów poszukaj potencjalnych stanowisk ryby - teraz już się będziesz umiał odpowiednio ustawić. Potrenuj jeszcze przez jakiś czas - następnym razem idziemy >> na ryby, jakiekolwiek by one były... Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.