Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
6. Kurs * Rzut znad głóowy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Rzut znad głowy jest najbardziej naturalny. I to właśnie on pozwala zaprzyjaźnić się z muchówką, ze sznurem, z całym zestawem. No właśnie... Muszkarstwo

Zanim zaczniemy trenować rzut znad głowy, trzeba zniszczyć wczoraj kupioną muchę. Większość kolegów zaczyna naukę posługiwania się muchówką od machania pustym sznurem. Bywają zadowoleni, jeśli uda im się podać w miarę wyprostowaną linkę na jak największą odległość...

A przecież nie o to chodzi - rzecz w tym, aby prawidłowo "opuścić" muszkę w upatrzone miejsce. Stąd konieczność ćwiczenia rzutów z pełnym zestawem. Ale muszka powinna mieć odłamany grot haka. Nawet jeśli zaczynamy ćwiczenia od razu nad wodą. Na początku częściej zdarzają się zaczepy podczas prostowania sznura za plecami wędkarza i chwytny hak może spowodować masę problemów.

Zaczynamy - postaram się słownie wyjaśnić na czym polega ten najprostszy z rzutów, można też obejrzeć rysunek. Najlepiej jednak ściągnąć sobie jeden z instruktażowych filmików (z bloku na lewym marginesie serwisu), na którym bardzo dobrze pokazane - i omówione w wyraźnej angielszczyźnie - są wszystkie fazy rzutu.

Fazy rzutu znad głowy

Wysnuwamy ok. 7-8 m sznura. Nie śpieszmy się z dalekimi rzutami, to przejdzie samo, i to szybciej niż się spodziewamy. Rozprostowujemy sznur przed sobą. Szczytówka wędki znajduje się na godz. 9:30 (spójrz na rysunek). Płynnym, ale dynamicznym i przyśpieszonym ruchem przenosimy szczytówkę wędziska na godz. 13:00... Koniec ćwiczenia, niech linka sobie swobodnie opadnie.

Powtórzmy to kilkanaście razy, starając się wyczuć na dolniku kija chwilę, w której sznur się wyprostuje. Jest to dość wyraźne. Powtarzajmy do chwili, kiedy za każdym razem poczujemy ten moment. I niech sznur sobie opadnie... Przez cały czas pamiętajmy o tej godzinie 13:00. Lepiej "nie dogiąć" niż "przegiąć". Wykształcenie w sobie odruchu zatrzymywania wędziska na tej granicy jest warunkiem szybkiego nauczenia się prawidłowego kładzenia muszki na wodę.

Ćwiczenie kolejne - w chwili, gdy wyczuwamy wyprost sznura za plecami płynnym i delikatnym ruchem przenosimy sznur na godz. 11:00. Ta płynność jest bardzo istotna - gwałtowny ruch powoduje coś na kształt strzelenia z bata i bardzo często przypon zostaje... odstrzelony.

Teraz będziemy widzieć (ale starajmy się także wyczuć) jak sznur się prostuje przed nami - i znów płynny ruch, do tyłu, na nieprzekraczalną godzinę pierwszą, wyczucie wyprostu i znów na godzinę 11:00 i jeszcze raz do tyłu. Uwaga, teraz będzie wyrzucenie zestawu!

Fazy rzutu znad głowy cd.

Ten wymach do przodu będzie kończył się najdynamiczniej. Szczytówka wędki ma przekroczyć godz. 11:00 i zatrzymać się musi na 10:00. Teoretycznie sznur powinien się wyprostować, a muszka opaść delikatnie na "wodę". Jeśli podczas kolejnych rzutów nie udaje się tego dokonać, warto postarać się o większe przyśpieszenie wędziska podczas ruchu do przodu. Trzeba pamiętać o konieczności gwałtownego zatrzymania szczytówki na 10:00, a nawet o podciągnięciu jej do 10:30.

A teraz ćwiczyć, ćwiczyć, aż wszystko dziać się będzie naturalnie i z samego nadgarstka. Łokieć niech sobie stoi w jednym miejscu.

A w >> następnym rozdziale postaramy się wydłużyć ten rzut. Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.