Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
1. Kurs * Sznur w teorii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Tym, co wyróżnia obecnie wędkarstwo muchowe od innych metod połowu, wcale nie jest przynęta skonstruowana z sierści, piór, nici - dziś na końcu muchówek dyndają tak dziwaczne wabiki, że tylko cudowny konserwatyzm środowiska pozwala je wciąż określać mianem muszek.
Muszkarstwo

Choć w muszkarstwie, jak w żadnej innej technice, istotna jest harmonia i pełne zgranie wszystkich elementów - od charakteru człowieka, przez rybie obyczaje, po węzeł palomar - to tym, co je wyróżnia naprawdę, jest sznur.

Linka jest podstawą - to ona wynosi muszkę w przypuszczalne stanowisku ryby, to ona pozwala w odpowiedni i specyficzny sposób ją prezentować, to od niej bezpośrednio zależy technika łowienia na muchę, jaką wybieramy. Często właśnie od sznura zależy, na jakie ryby będziemy polować.

No więc, od początku - bo to każdy wiedzieć powinien... Sznur, od jakiego wielu z nas zaczynało: DT5F...

  • DT - pierwsze litery oznaczają kształt linki. W tym przypadku Double Taper, czyli Dwustronnie Zbieżna (dawniej używało się słowa "koniczna")
  • 5 - ta liczba określa wagę pierwszych 30 stóp linki, czyli odcinka, jaki najczęściej jest odwijany z kołowrotka. 9,15 m, to dobry rzut. Jest to liczba klasy AFTM, oznaczana niekiedy na kijach symbolem #, wspólna dla wszystkich producentów.
g 3,9 5,2 6,5 7,8 9,1 10,4 12,0 13,6 15,6 18,2 21,4 24,7
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
  • F - to litera oznaczająca stopień tonięcia linki.

Istnieją trzy podstawowe kształty linek:

Lewel L cylindryczna na całej długości
Double Taper DT dwustronnie zbieżna
Weight Forward Taper WF jednostronnie przeciążona

Rodzaje sznurow

Sznur L ma jednakowy przekrój na całej długości i jest najtańszy.
Sznur DT ma z obu stron ścieniające się końcówki, co pozwala na precyzyjne rzuty i prawidłową prezentację najmniejszych nawet much. Nie daje się nią jednak wykonać bardzo dalekich rzutów.
Aby muszkę podać dalej wymyślono sznur WF, w którym dwustronnie koniczne jest pierwsze 9 m linki, zaś reszta jest cienkim, równomiernym cylindrem.
Do jeszcze dłuższych rzutów przeznaczone są sznury BBT (Bass Bulk Taper) o odcinku zbieżnym dwustronnie krótszym od 9 m.
Warto jeszcze wspomnieć o bardzo krótkiem, 30 stopowej, jednostronnie konicznej lince ST (Shooting Taper), którą grubszym końcem przywiązuje się bezpośrednio do muchowego podkładu dobrej klasy i która służy do bardzo dalekich rzutów.

Trzecią kategorią wyróżniającą sznury jest stopień ich zatapiania. Pozornie nie ma tu nic skomplikowanego. F - to Floating, czyli linka pływająca, S - to Sinking, czyli sznur tonący. No i linka I - Intermediate, czyli sznur pośredni, ani pływający, ani tonący. Ale ta prostota to pozór - ale o tym już w następnym odcinku >> "Sznur w praktyce". Koniec

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.