Strona główna Przewodnik po stronie Rejestracja i logowanie Nasza społeczność Terminarz Muskie.pl Pliki do zaladowania Noty prawne Pytania i odpowiedzi Wyszukaj w muskie.pl Adresy, nazwiska, kontakt
 
Wędkarstwo Podysdkutuj o wędkarstwie Galeria Fotograficzna dla wędkarzy Wędkarskie pamiętniki Sklep wędkarski Muskie Internet wędkarski
 
 
Rady dla nowicjuszy Wędkarstwo spławikowe Wędkarstwo gruntowe
Wędkarstwo spinningowe Wędkarstwo muchowe Wędkarstwo podlodowe
Ryby spokojnego żeru Ryby drapieżne Ryby krainy pstrąga
Przewodnik po łowiskach Porady taktyczne Fortele i tricki
Warszatat wędkarski Przynęty narozmaitsze Sprzęt i wyposażenie
Wędkarskie reportaże Publicystyka wędkarska Nasze próby literackie
Najnowsze informacje Impresy wędkarskie Strony reklamowe w Muskie.Pl
 
Dekalog nocnika Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Jóźwiak   
Na szybko kilka rad w punktach - dla tych, którzy wybierają się na nocne wyprawy... Nocne wędkowanie, jeśli jest kiepsko przygotowane pod względem logistycznym, potrafi się zamienić w koszmar. Aby koszmaru uniknąć, warto ten dekalog przeczytać i dopisać sobie do niego własne punkty.
Strategia i taktyka

1. Zadbaj o światło: weź dwie latarki, mocną i słabszą. Możesz ponadto zabrać znicz, lampkę oliwną i koniecznie świetliki jako główny lub dodatkowy sygnalizator.

2. Zadbaj o ciepło: zabierz ciuchy pozwalające na dokładanie i zdejmowanie odzieży w razie potrzeby. Możesz zabrać też koc, śpiwór, karimatę. To zawsze może się przydać. Susz na ognisko zmierza za dnia. Ogień roznieć najpóźniej o zmierzchu, przez całą noc staraj się nie dopuścić do wygaśnięcia.

3. Tak wybierz miejsce, abyś mógł łatwo i bezpiecznie wyholować rybę.

3. Zadbaj o porządek: stanowisko przygotuj za dnia. Tak je sobie zorganizuj, abyś po wszystko mógł sięgnąć z zamkniętymi oczami. Wszystkie niepotrzebne rzeczy schowaj w bezpieczne miejsce. Przygotuj i [połóz na wierzchu wszystko, z czego korzysta się najczęściej - przynęty, przypony, ciężarki na zmianę, krętliki, agrafku, wyczepiacz, etc.

5. Jeśli masz namiot - rozbij go za dnia. Jeżeli korzystasz z auta jako ze schronienia, przełóż to, co możesz do bagażnika, abyście Ty i Twoi towarzysze mieli wolne miejsce do odpoczynku w każdej chwili.

6. Koniecznie weź coś przeciwdeszczowego.

7. Nie wybieraj się na noc samotnie! Jeśli masz - zabierz komórkę, pozwoli na ewentualne wezwanie pomocy. Ale wyłącz ją na łowisku.

8. Zabierz coś na komary, zawsze zamykaj auto i namiot, aby insekty nie dostały się do środka.

9. Przed nocą starannie obejrzyj teren, po którym się będziesz poruszał. Zapamiętaj, lub jeszcze lepiej oznakuj miejsca stwarzające zagrożenie - dziury, śliskie odcinki brzegu, teren bagnisty, ruszające się kamienie. Jeśli masz wodery, wejdź do wody w miejscu, które wybrałeś na lądowanie ryb - może zaistnieć potrzeba wejścia do wody w nocy, warto więc znać dno przy brzegu.

10. Nie łów zbyt lekko - zadbaj o właściwe proporcje montując zestawy. W nocy zdarzają się ryby życia. Zresztą nawet te mniejsze holuje się i ląduje trudniej. Koniec tekstu!

 
Teksty Jacka Jóźwiaka za zgodą autora..
Copyright Muskie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.